Call on 11sight.com

Sıfır otomobillerdeki ÖTV ve KDV indirimi 2.el pazarını nasıl etkileyecek?

Sıfır araç sektöründeki ÖTV ve KDV indirimi sıfır km otomobiller için geçerli olarak açıklandı. Bu yapılan indirim sayesinden vergi indirimi ile geçerli olacak otomobillerin fiyatlarında yüzde 10 ila yüzde 11 civarında ucuzlama olacak. Peki bu sağlanan ÖTV indirimi ile birlikte ikinci el piyasasında da bir hareketlilik yaşanacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın otomotiv sektöründeki vergi indirimlerini açıklamasının ardından son zamanlarda daralan araç piyasasındaki durgunluğun artış göstermesi bekleniyor. Türkiye’nin lokomotif sektöründe en önemli yeri olan otomotiv piyasası yapılan vergi indirimi ile birlikte kesinlikle sıfır araç piyasasında olumlu yönde rol oynayacak yıl başına kadar ise sıfır araç satışlarının hızla artması bekleniyor.

Yurt dışından ülkemize giren araçlarda vergiler hariç ham fiyatı 120 bin TL olan ve yüzde 60 vergi dilimine giren otomobillerde maalesef indirim olmayacak.

Bu indirim ile birlikte sıfır araç satışlarında önemli ölçü de artış olacak bununla birlikte bankalarda faiz oranlarında indirime gidecek olurlar ise otomotiv sektöründe ciddi bir hareket olması bekleniyor. Araç kullanıcılarının bu teklifler ile birlikte doğrudan sıfır araçlara olan talebi artırarak 2.el otomobil sektöründe bir hareketlenme olmayacağını gösteriyor. 

Bunun sebebi ise sıfır km araçlardaki fiyat artışının 2.el otomobil sektörüne yansımamasıdır. Sıfır km araçların fiyatların yansıması 9. ay ile 12. ayları arasında gerçekleşiyor. 2.el araç almak isteyen araç kullanıcılarıda bu kararlarından vazgeçmeyecekleri düşünülmektedir.

ÖTV indiriminde %60 dilime giren Premium kesimdeki modelleri daha çok etkiliyor. Bu modellerdeki yüksek fiyatlar sebebiyle araç kullanıcılarının 2.el araç piyasasını tercih edeceklerdir.

ÖTV ve KDV indirimi 2.el araç piyasasını hareketlendirecektir. Sıfır araç satışlarının artmasıyla doğru orantılı olarak 2. El araç piyasası da hareketlenecektir. Sıfır araç alımı ile araç sahiplerinin takas yapması, 2. el araçlardaki uygun satış fiyatları gibi bir çok etken 2. el otomotiv araç piyasasını olumlu yönde etkileyecektir.

Son Yazılar