Call on 11sight.com

ISOFIX / Oto Koltuğu Nedir? Nasıl Çalışır?

Trafik kazanların yoğun bir şekilde yaşandığı ülkemizde, bebeklerimizin arabadaki güvenliğini sağlamak için ISOFIX oto koltuğuna ihtiyacınız var. ISOFIX anlam olarak Uluslararası Standart Örgütünün ISO kısaltmasından ve İngilizce’de tutundurma veya sabitleme anlamına gelen FIX kelimesinden oluşturulmuştur. Dolayısıyla otomobillerde kullanılmak üzere üretilen bebek koltuklarının standart ölçülerine uygun olduğunu gösterir. Eğer bebeğiniz için alacağınız oto koltuğu üzerinde ISOFIX işareti yoksa standartlara uygun olmadığını anlayabilirsiniz.

ISOFIX / Oto Koltuğu

ISOFIX Standartlarına Uygun Olan Oto Koltuğu İle Olmayan Arasındaki Fark Nedir?

Bebek güvenliğinin araç içerisinde korunmasını sağlayan koltuk türlerinden biri emniyet kemeriyle sabitlenen modellerdir. Ancak bu modeller ne yazık ki yanlış bağlantılar nedeniyle bebek güvenliğinin sağlanması hususunda etkisiz kalır. Bu modeldeki koltuklarda yanlış bağlantı ayarlarının da yapılma riskinin yüksek olması, bebeklerin güvenliğini daha da tehlikeye atmaktadır. Ancak bunun iyi bir alternatifi olan ve kullanım açısından basit, sağladığı güvenlik açısından da üstün özelliklerle donatılan ISOFIX uyumlu bebek koltuğu, herhangi bir kazada bebeğin düşmesini, darbe almasını, koltuktan uçmasını önleyebilmektedir.

ISOFIX Bebek Koltuğunun Diğer Önemli Faydaları

1. Bebekleriniz için aldığınız güvenlik koltuğundaki ISOFIX kilitleri, arabayla sağlam bir bağlantıya imkan verir. Çarpıma esnasında sağlam bağlantı nedeniyle sarsıntı en aza iner. Bebek sarsıntıdan kaynaklanacak bir şoka maruz kalmaz.
2. Bebeğin sarsıntıdan dolayı yaşayabileceği şoku önleyen üst bağlantı kemerleri ve destek ayakları bulunmaktadır. Bu durum sarsıntıyı en aza indirirken koltuğun düşmesini veya yerinden çıkarak uçmasını önlemektedir.
3. Emniyet kemeriyle sabitlenmeye çalışılan koltukların aksine, arabalar da bulunan ISOFIX bağlantılarına hızlı ve kolay bir şekilde sabitleme yapılabilmektedir.
4. ISOFIX bağlantı sistemleriyle uyumlu bebek koltukları, araba ve koltuk arasındaki bağlantı hatalarını ortadan kaldırmıştır.
5. ISOFIX standartlarındaki oto koltuğunu her zaman aracınızda sabitlenmiş olarak bırakabilirsiniz.

ISOFIX Bebek Koltuğu Nasıl Çalışır?

ISOFIX standartlarına sahip olan oto koltuğu, araç şasisine sağlam bir şekilde bağlanarak bebeğinizin ileriye olan hareketini engeller. Bunu iki farklı güvenlik kilidiyle yapar. Birisi destek ayağıdır. Diğeri ise üst bağlantı sistemidir.

Destek Ayak Sistemli ISOFIX Oto Koltukları

Destek ayak sistemleri aracın zeminine oturtularak koltuğun sabit kalmasını sağlar. Bu arka ve ön koltuk arasına kurulabileceği gibi, ön koltukla aracın ön paneli arasına da kurulabilir. Ancak bebeklerin ön koltukta durması doğru olmadığı için daha çok ön ve arka koltuk arasındaki zemine sabitlenerek, bebeğin arka koltukla güveli bir yolculuk geçirmesini sağlar. Destek ayak sisteminin her araç için uygun olmayacağını da söylemek gerekir.

Bağlantı Kemeri Sistemine Sahip ISOFIX Bebek Koltukları

Kemer bağlantısı her araç için uygundur. Bu kemer aracın bagaj kısmındaki taban noktasına bağlanabilmektedir. Bazı araçlarda bağlantı kemeri aracın tavanına da bağlanabilir. Böylece bebek koltuğunun sabitlenmesi sağlanabilir.

ISOFIX Koltuğunun Bazı Özellikleri

Bebeğinizin güvenliğini sağlayan ISOFIX bebek koltukları, aynı zamanda konforunu da düşünmektedir. Bu kapsamda bazı özelliklerini şu şekilde saymak mümkündür:

1.Kafa koruma sistemi, bebeğinizin yatış şekline uyumluluk ve konfor sağlayan kaliteli kumaşlardan imal edilir.
2. Baş koruyucu kısmında bulunan koruma kalkanı, darbe emen malzemelerden meydana gelir.
3. Kolayca araca entegre edilebilir. Tek elle ISOFIX güvenlik kilitlerinin araca bağlanması mümkündür.
4. Koltuğun üst ve yan bölgelerinde de darbe emici malzemeler vardır.
5. Yüksekliğin ayarlamak mümkündür.
6. Kolayca temizlenebilir yapıya sahiptir.
7. Uzun süre kullanıma uygun olarak üretilir.

Bu ve bunun gibi birçok özelliği bebek oto koltuğu nitelikleri arasında sayabiliriz. Bebeğinizin güvenliği için ISOFIX standartlarına uygun bebek koltuklarını tercih edin!

Yorumlar
comments powered by Disqus